Статті

Ексцельса

 

        Ексцельса входить в чотири основні типи (інші три – арабіка, робуста і ліберіка), але практично залишається невідомим для масового вжитку. 

   Так само, як кава Ліберіка що не має прямого промислового призначення, Ексцельза має право на існування. Її оригінальна назва – Coffea Excelsa. Це біологічний вид так званої «високої кави» (Coffea Dewertii), роду кава та сімейства маренових.. Вона була виявлена в своєму первозданному вигляді у Конго в 1904 році. Цей різновид кави стійкий до хвороб та посухи. У молодого листя спостерігається виразний червоно-фіолетовий колір, який з часом змінюється на зелений.

   В основному культивовані види дерев вирощуються в Венесуелі, Кенії та Філіппінах, в меншій кількості в Чаді, Ліберії, Центральноафриканській Республіці, В’єтнамі, Індонезії та Сієра-Леоне.

    Зерна ексцельзи мають стійкий аромат і пахучий приємний смак, і через це її додають як компонент в сорти кави елітної якості для збільшення інтенсивності смакових, а також ароматичних показників. Така властивість іде їм тільки на користь. За допомогою ексцельси методом схрещування отримали популярний сорт кави Мокко, а також прищеплюють Тіпіку та Бурбон. Ексцельса й до цього часу залишається рідкісним видом кави, і вживати її у первісному вигляді у тих же об’ємах що й арабіку чи робусту, немає можливості. Її банально не вистачить.

     Кавові зерна ексцельси подібні до плодів арабіки, і тепер  займає почесне  місце в сегменті Specyalty Coffee. Перевага вирощування ексцельси полягає в тому, що у неї відсутні проблеми із сухою землею, на відміну від арабіки та робусти. Навіть у районах з не високим рівнем опадів Ексцельза дає хороші врожаї, завдяки добре розвиненій кореневій системі що лежить глибоко в землю. Тенденція до росту кавого дерева спостерігається в ґрунті з підвищеною вологістю, вона також має великий склад органічних речовин і  досягає у висоту до 20 метрів.

   Однак є й недоліки. Coffea Excelsa має хоч і високу врожайність, проте отримати урожай необхідного обсягу надзвичайно складно, оскільки дозрівання плодів є нестійким і непостійним Середня тривалість дозрівання зерен кави ексцельса складає до чотирнадцяти місяців, поки вони не досягають своєї оптимальної зрілості. Coffea Excelsa – становить приблизно один відсоток світового виробництва.