Статті

“Coffee Peaberry”

 «Peaberry – що це таке і з чим його їдять»? Це питання набирає актуальності з кожним днем. Не тільки тому, що зазвичай ця кава більш яскрава за смаком або тому, що нею все більше і більше цікавляться  (і все більш дорогою), але й тому, що повністю відрізняється за формою від звичайних кавових зерен.

     Немає такої країни, в якій росте кава, де б піберрі не зустрічався. Це може бути Індія чи Ямайка, особливо ним славляться Кенія і Гаваї. Але все ж незмінним лідером, якого визнали всі обсмажувальними і тепер уже і споживачі, безумовно, є Танзанія.

В перекладі з англійської «peaberry» означає «горошина». Ще цей вид кави називають іспанським словом «caracol» – «равлик» (або «caracolito» – «маленький равлик»), а, іноді, ще називають «perla» – «перлина».

Так, як піберрі – майже повністю сформуваний в кавовому світі продукт. А це означає, що навколо нього зародилися і деякі міфи.

    Наприклад, що піберрі росте тільки на кінці кавовій гілки. Це не правда. Так, плід з піберрі – менший за розміром, ніж інші, але майже весь піберрі, що зустрічається – зростає зовсім не на кінцях гілок. І якщо чесно, то вираз «на кінцях гілок» трохи бентежить, так, як поки не існує таких дерев, на кінчиках гілок яких росли б кавові зерна.

    Потрібно усвідомити те, що піберрі – це якась мутація тієї самої кави, яка росте на даній плантації. Якщо кава не зовсім якісна – піберрі відходить від нього в сторону (причому не факт, що в погану сторону). Якщо кава досить якісна – ефект піберрі може, як підсилити його, так і послабити.

 З цим пов’язані постійні нестиковки в мережі. Одні пишуть, що піберрі – це слабке дефектне зерно, тому його смак слабко виражений, хтось – що піберрі увібрав в себе всі компоненти, що призначалися двом зернам, і тому він щільніший і насиченіший. Той піберрі «більш солодкий», то в ньому «більш виражена кислота».

     Сказати що він «краще або гірше» – просто неможливо, звідси і виходить різноплановість суджень, точно також однозначно можна стверджувати, що смак піберрі – інший.

Схожу думку і у обсмажувальників. Одні стверджують, що зерно твердіше і обсмажується довше. У інших, є думка, що воно недорозвинене і тому прожарюється швидше. А треті кажуть, що плоске зерно прожарюється краще, ніж піберрі – приблизно, як нарізаний стейк готується швидше і готується, ціла туша поросяти на грилі.

     До речі, в системі класифікації зерен за розміром через свою специфіку піберрі вимірюється ситом окремого виду – довгастої форми, а не круглої, як звичайне зерно. У будь-якому разі зрозуміло, що єдності в цьому питанні немає.

     Навіть плантатори мають протилежні думки. На одному з найвідоміших маєтків в Танзанії кажуть, що відсоток піберрі зростає під час дощових сезонів – мабуть, дощі сприяють його розвитку (що звучить досить логічно).

А на іншому, не менш відомому кавовому господарстві стверджують, що даний феномен ніяк не пов’язаний з дощами – це виключно ефект слабкого запилення рослини (теж резонно).

     Взагалі, піберрі правильніше рахувати не дефектом, як це часто говорять, а мутацією. Воно відбувається на генетичному рівні, і ніяк не псує смак зерна, а змінює його.

     Та й слово «дефект» якось неприємно звучить. Піберрі – цінність кавового світу, періодично звана «кавовій чорною ікрою», «кавовим шампанським» …

     Але головне що цікавить багатьох експертів, так це: «чому, все-таки піберрі вважається своєрідною 999-ю кавовою пробою, мало не найвищим стандартом кави?»

     Відповідь, здається очевидною. Як говориться в одній приказці: «Якщо не знаєш, в чому справа, справа – в грошах». Просто за нього краще платять, от і все, немає ніяких секретів. Попит народжує пропозицію.

Виходить, що слава танзанійської кави, як «кращої в піберрі», пов’язана з тим, що ця країна раніше всіх вловила момент підвищеня попиту і більш високої ціни на піберрі. Якщо частина вашого врожаю продається на 10-15% дорожче – то нерозумно не звертати на це увагу, чи не так?

 Тому честь і хвала танзанійським фермерам, що зуміли вирвати свою конкурентну перевагу в кавовому світі.

 Правда, все не так просто – сьогодні її ще потрібно утримати, адже весь світ кавових виробників починає, неначе в гарячці відбирати піберрі від основної маси врожаю (приблизно також, як за прикладом Kopi Luwak багато хто кинувся годувати кавовими зернами папуг, мавп і слонів, а потім «виробляти» каву зі шлунків бідних птахів і тварин, вважаючи отриману каву елітною).

 Правда, кажучи про першість Танзанії в цьому питанні, слід згадати, що наявність великої кількості піберрі пов’язано з виробничою специфікою фермерського господарства в цій країні.

 Тут його може бути більше (урожай піберрі 5-6%, але може досягати 10%), ніж в інших країнах світу Якби не бідність цієї африканської країни, її врожаї могли б досягнути 10% від загального, замість наявних 5-6%. А так як Танзанія використовує відносно мало добрив для виробництва своєї кави, тому й має досить низькі показники врожаю з гектара –  всього 250-500 кг зелених кавових зерен.

Якщо піберрі такий особливий, то, як же його визначити серед загальної маси кави? Визначити плід піберрі можна ще на кавовому дереві. Це, на перший погляд може здатися фантастикою, але це можливо!

Визначити піберрі можна в скупченні з декількох плодів. По-перше, ягода з піберрі всередині буде завжди найменшою і недорозвиненою з її оточуючих сусідів (тому, що це частково недорозвинений плід).

По-друге, вона – завжди має округлу форму – в недозрілому плоді це дуже добре помітно.

 Правда, такий спосіб працює (майже безвідмовно) тільки для нестиглих зерен. Визначити піберрі в стиглій ягоді практично неможливо. Тому коли Ви спробуєте відібрати плоди піберрі, не знаючи про те, що потрібно відбирати тільки нестиглі ягоди, то у Вас нічого не вийти, тому що, як кажуть: «Знання деяких принципів замінює знання деяких фактів».